Pruhy a historie

Pruhovaný vzor se v bytovém designu i v oděvnictví používá již po staletí. Již ve středověku se z pruhovaných pláten šily nejen povlaky peřin ale i ženské sukně, zástěry a mužské vesty. Na gotických obrazech jsou zachyceny pruhované ubrusy a roušky na hlavách žen. Pruhované látky se užívaly i v hospodářství - např. na pytlích, v nichž se vozilo obilí měla každá rodina jiný pruh. V Čechách má pruhovaný vzor prapůvod v lidové kultuře v tzv. kanafasu. Kanafas je bavlněná nebo lněná tkanina. Vzory jsou tvořeny buď podélnými či příčnými pruhy nebo kárem. Základ býval bílý nebo režný, pruhy měly indigově modrou a turecky červenou barvu, ke které přibyla žlutá, černá a také méně často zelená, či fialová. 

 

kanafas

tradiční český kanafas 

 

Typické námořnické pruhy mají svůj původ v Bretani. Aby se místní námořníci a rybáři odlišili od ostatních národů, začali kolem roku 1800 nosit modro bílá pruhovaná trička, která se později stala součástí uniformy francouzského námořnictva. Trička s výraznými pruhy se ukázala jako ideální při výpravách na moře. Bavlna měla námořníky chránit před silným větrem na pobřeží a výrazný pruhovaný vzor byl nepřehlédnutelný ve chvíli, kdy někdo přepadl přes palubu. Během 19. století zavedlo pruhovaná trička i ruské námořnictvo. V tehdejší době určitě nikdo netušil, jaký módní boom pruhovaný vzor způsobí.  

BretonSailors

Bretaňští námořníci

 

Počátkem 20. století si pruhovaná trička oblíbila známá módní návrhářka Coco Chanel. Procházela se v nich po Francouzské riviéře a inspirovala tak další umělce (Pabla Picassa, Andyho Warhola) a ženy k pruhované módě. Později je nosila i Audrey Hepburn nebo Marilyn Monroe. Pruhované triko se stalo klasikou všech klasik a časem se tento vzor rozšířil i na šaty, sukně a další oděvní výrobky. 

 

coco chanel-audrey hepburn-marilyn monroe-pruhovane tricko

Coco Chanel, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe

 

text: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kanafas

http://wikifashion.com/wiki/Breton_stripes

fotky:  http://www.ceskykanafas.cz/

http://goutaste.com/how-the-french-got-their-stripes/