Puntíky  a  historie

Svůj velký boom zažily v roce 1835, kdy se staly součástí všech společenských večírků. Kdo měl puntíky, byl prostě in. Dámy tančily zahalené do puntíků oblíbený lidový tanec, který všechny dobře známe – jednalo se o polku. Odtud také pochází anglický název pro puntíkovaný vzor, „polka dots“.

V roce 1930 byly součástí šatníku každé moderní ženy. Oblíbené byly zejména drobné puntíky na černé nebo modré látce. Puntíky nosila Eleanor Rooseveltová a dokonce si je oblíbil i slavný pohádkář Walt Disney, který do puntíků oblékl svou kreslenou postavičku, Myšku Minnie.
V padesátých letech byly v oblibě zejména v bílé a červené. Z této doby pochází  fotky usmívající se Marilyn Monroe na pláži, která drží v ruce jasný puntíkovaný deštník.  Později se o jejich slávu zasloužil i módní dům Christian Dior.

 

puntiky moda marylin

 

Začátkem šedesátých let přichází americký popart. Ve svých dílech puntíky obdivovali ti nejslavnější umělci z tohoto období. Puntíky se staly součástí domácností, nejen šatních skříní. Malovaly se na zdi, nábytek, hýřily barvami. Také především díky tomu je dnes často puntíkatá móda škatulkována do šuplíku s nápisem „retro“.

Tradičně jsou puntíky používány jako vzor pro oblečení tanečnic falmenca. Někteří lidé spojují puntíky s venezuelskou módní návrhářkou Carolinou Herrera, která používala puntíkovaný vzor na většině ze svých šatů během pozdních 80. a raných 90. let.
Mnoho moderních tisků obsahuje nahodilé rozmístění puntíků. Puntíky jsou nejčastěji užívané na dětském oblečení, hračkách a nábytku, ale objevují se v široké škále užití. Pro formálnější oděvy bývá používána nejčastěji černobílá varianta.

 

1944 --- Film actress and pinup model Chili Williams is known for wearing polka dot bikinis. --- Image by © John Springer Collection/CORBIS

ukázky módy z let 1944, 1946 a 1972

 

zdroje: 

http://www.mestozen.cz/moda/z-historie-mody-puntiky-kam-se-podivas/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Punt%C3%ADky_(vzor)

http://www.vogue.it/en/encyclo/fashion/p/polka-dots